Mala škola ekologije i ribolova

Škola je realizovana sa 5 polazni?kih grupa od po 10 – 15 dece i to u 5 termina svake subote od 28. Juna do 26. Jula 2011. godine, kao celodnevni izleti. Izleti su održani u ekološkoj u?ionici „Bara?ka“ kod Bezdana u kojoj postoji infrastruktura za ovakve vidove zabave.

Okvirna satnica izleta:

• 7.00 polazak iz Sombora
  • 8.00 doručak
  • 9.00 prva faza - radionica - ribolov
  • 10.30 pauza
  • 11.00 druga faza – praktično – ribolov
  • 12.30 ručak
  • 14.00 treća faza – radionica - ekologija
  • 15.30 slobodno vreme
  • 18.00 polazak za Sombor

Program po fazama:

Prva faza (teoretski deo) – pravila ponašanja na vodi, upoznavanje sa vrstama riba u okolnim vodama i načinima lova pojedinih vrsta (opis i upoznavanje opreme potrebne za sportski ribolov, vrsta mamaca i tehnika ribolova).

Druga faza (praktični deo) – priprema pribora i ribolov ( podešavanje sistema za ribolov, spravljanje primame i primamljivanje ribe, vezivanje udice, priprema i postavljanje mamaca, tehnike zabacivanja, postupak prilikom vađenja ulova, postupak skidanja ulova sa udice).

Treća faza (teoretski deo) – ekologija i očuvanje životne sredine – šta sve zagađuje i ugrožava prirodu i našu okolinu, kako zaštititi prirodu i okriženje (pravilno odlaganje otpada, smanjenje buke, reciklaža, izbegavanje korišćenja štetnih materija, ...), značaj razvoja ekološke svesti na lokalnu zajednicu.

Projekat je finansiran od strane Skupštine opštine Sombor